TANULMÁNYI LÁTOGATÁSAINK – Tervezet
NOBEL-DÍJAS KÍSÉRLETEK KÖZÉPISKOLÁSOKNAK a BME-én (pénteki napokon)
2024.10.04. Nobel díjas mérések
Nobel-díjas kísérletek középiskolásoknak (Kihelyezett fizika szakköri foglalkozás)
A szakkörön a következő csoportokba soroltak minket, a résztvevő 15 főt:
– Megismerkedtünk a fotoeffektussal, amelynek magyarázatáért Einstein kapott Nobel-díjat
– Foglalkozhattunk szupravezetőkkel, és mértük azok vezetőképességét lehűtés során a hőmérséklet függvényében
– Megismertük, hogy hogyan működik egy folyadékkristályos kijelző, majd kipróbálhattuk, hogy hogy lehet egy mágnes és polarizált fény segítségével a maláriafertőzést jelző hemozoin kristályokat kimutatni
– Önállóan kísérletezhettünk egy alagútmikroszkóp elvén működő elrendezéssel, mellyel ugyan nem lehetett 3D-ben pásztázni, de megmérhettük az elképzelhető legvékonyabb nanovezeték vezetőképességét, melyben az áram egyetlen atomon keresztül folyik.
Ezúton is köszönetünket fejezzük ki a BME Fizikai Intézetének.
Dr. Jarosievitz Beáta és Dr. Sükösd Csaba
NOBEL-DÍJAS KÍSÉRLETEK KÖZÉPISKOLÁSOKNAK a BME-én (pénteki napokon)
2024.10.11. Nobel díjas mérések
Nobel-díjas kísérletek középiskolásoknak (Kihelyezett fizika szakköri foglalkozás)
A szakkörön a következő csoportokba soroltak minket, a résztvevő 10 főt:
– Foglalkozhattunk szupravezetőkkel, és mértük azok vezetőképességét lehűtés során a hőmérséklet függvényében
– Önállóan kísérletezhettünk egy alagútmikroszkóp elvén működő elrendezéssel, mellyel ugyan nem lehetett 3D-ben pásztázni, de megmérhettük az elképzelhető legvékonyabb nanovezeték vezetőképességét, melyben az áram egyetlen atomon keresztül folyik.
Ezúton is köszönetünket fejezzük ki a BME Fizikai Intézetének.
Dr. Jarosievitz Beáta és Dr. Sükösd Csaba
2024.10.19. Szakmai foglalkozásokon a BME-en
A VeBio Tehetség Csoport (a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar középiskolások tehetséggondozással foglalkozó szervezete) szervezésében iskolánkból 2024. okt. 19-én 21 fővel (2 tanár, 19 diák) vehettünk részt az ingyenes egész napos szakmai foglalkozásokon.
Öröm volt számunkra, és köszönjük, hogy már a kertben nagyon kedvesen fogadott minket Dr. Hornyánszky Gábor dékánhelyettes úr, majd pár lépést követve volt diákunk Benczes Zefirosz, aki itt is elkötelezetten tevékenykedik.
A VeBio Csoport több mint tíz éve nagy sikerrel tartja „Szakmai Nap” rendezvénysorozatát a középiskolás diákok részére.
Ennek keretében a tanév során öt alkalommal (szombati napokon) az egyetem kémia épületében tartják a szakmai találkozókat.
Ennek során egyrészt szakmai előadások keretében ismerkedhetnek meg az érdeklődők a vegyészmérnöki, biomérnöki és környezetmérnöki szakmákkal, majd ezt követően kémiai számítási gyakorlaton, laborlátogatáson vehetnek részt a diákok. A második alkalomra: 2024. november 9-én kerül sor.
Iskolánk diákjai érdeklődési körük szerint választottak foglalkozást. Ennek köszönhetően voltak akik matematika, fizika témakörében hallgattak előadásokat, mások a cukorháztartással kapcsolatos előadáson vettek részt. Ez utóbbi foglalkozás jelentősen kötődött a 10 ostályos aktuális kémia és biológia tananyaghoz, ugyanakkor érdekes kiegészítő ismeretanyag volt. Diákjaink egy része a kémiai oldatokkal kapcsolatos előadáson mélyíthették el tudásukat a számítási versenyfeladatok témakörében.
Délután sokan több laborlátogatáson is részt vettek. itt megtapasztalhatták a különböző anyagok illatainak a különbségét, megismerkedhettek a tablettagyártás nehézségeivel, illetve betekintést nyertek az analitika labor kutatási projektjeibe. Nagy érdeklődéssel figyelték a magyarázatot, a lézer szerepét, a Faraday kalitka, valamint az elektromos térerősség hatásának fontosságát a vírusok megszámlálása érdekében. Nagyszerű magyarázatokkal és ismeretanyaggal gazdagodhattunk, tanárok és diákok egyaránt.
Tabletta készítés
Ezúton is nagyon köszönjük a részvételi lehetőséget a foglalkozásokon, a VEBIO által kínált lehetőségeket.
Dr. Jarosievitz Beáta és Czeglédi Csaba tanárok és diákjaik.
2024.11.08. NOBEL-DÍJAS KÍSÉRLETEK KÖZÉPISKOLÁSOKNAK a BME-én (pénteki napokon)
Irányíts atomreaktort Nobel díjas mérésen
Iskolánk diákjai november 8-án, péntek délután 7+2 (vendég diákkal) fővel az „Irányíts atomreaktort!” Nobel díjas mérésen vettek részt, a BME NTI-ben.
A mérés során a Paksi Atomerőmű primerkörének viselkedését bemutató szimulátor előtt ülve „reaktor-operátorok” lettünk pár órára. Mindenkinek lehetősége volt az erőművet irányítani: teljesítményét virtuálisan csökkenteni, növelni, sőt, még üzemzavart kezelni és elhárítani is.
Megpróbáltuk megérteni, mi is kell ahhoz, hogy egy atomerőmű biztonságosan működjön és az irányítást felelősséggel és megfelelő tudással lehessen elvégezni. Ezúton is köszönjük, hogy részt vehettünk ezen a foglalkozáson, amelyet a BME Nukleáris Technikai Intézete külön csak nekünk szervezett.
Ezúton is köszönetünket fejezzük ki a BME NTI-nek
Szerző: Dr. Jarosievitz Beáta
2024.11.15. Holográfia
Immár harmadik tanéve, november 15-én lehetőségünk adódott, hogy a fizika iránt érdeklődő diákjaink ezúttal 14 fős csoportjával részt vehessünk a BME Fizikai Intézete által szervezett „Nobel díjas kísérletek” mérési szakkörön.
A Telekis diákok nagy érdeklődésére való tekintettel ezt a szakkört ezúttal csak nekünk tartotta Dr. Bokor Nándor egyetemi docens úr, és Dr. Halbritter András professzor úr a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizika Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. További érdeklődő 15 főnek december 13-án egy újabb Holográfia szakkört tartanak, hiszen a laborok véges befogadóképességgel rendelkeznek, és nem mindenki tudott egyszerre mérni.
A foglalkozás elején Dr. Bokor Nándor egyetemi docens úr érdekes bevezető magyarázatát hallhattuk a hologramról és a holográfiáról, ami Gábor Dénes magyar származású fizikus nevéhez fűződik.
Gábor Dénes, a holografikus módszer feltalálásáért és a kifejlesztéséhez való hozzájárulásáért 1971-ben kapott fizikai Nobel-díjat.
A bevezetésből megértettük, hogy mi a különbség egy sima fénykép és egy hologram között, és világossá vált, hogy ezen a szakkörön csoportunk egy reflexiós hologram készítésével és rekonstrukciójával fog foglalkozni.
A csoport ezután több részben, 4-5 fős csoportokban egy külön laborban hologramot készített, a másik fele a csapatnak elkezdte összerakni a LED-lámpás tartóegységet.
A LED-lámpás tartóegység összeszerelése külön kihívást jelentett a diákoknak, hiszen saját maguknak kellett megépíteni a kis áramkört, aminek zsebteleppel működnie kellett.
Az eszköz megépítését ezúttal Dr. Halbritter András professzor úr koordinálta, ezúton is köszönjük ezt a hatalmas segítséget, nagyon jó magyarázatot!
A másik laborban levő diákok saját szemükkel figyelhették meg, ahogy a magukkal hozott kis tárgyukat egy tartóállvány alján lévő bemélyedésbe helyezték, majd felülről vörös lézerfénnyel megvilágították. Miután egy speciális hologram-lemezt körülbelül fél-egy percig exponáltak, láthatóvá vált a sima fehér LED világításban a hozott tárgy hologramja. Lenyűgöző volt a látvány.
A saját magunk által elkészített hologramot és az összeszerelt tartóállványt „emlékként” hazahozhattuk, és így a hologramunkat már otthoni körülmények között is újra megtekinthetjük.
Csoportunk nagyon jól érezte magát, nagyon izgalmas és érdekes tapasztalatokat nyújtó délutánon vettünk részt, amely hasznos tudással gazdagította ismereteinket.
Ezúton is köszönjük a BME TTK-nak és a BME Fizikai Intézetének a szakköri programokat, a részvételi lehetőséget.
Szerző, szervező: Dr. Jarosievitz Beáta
2024.11.09.: Röviden a BME 2024. november 9-ei szakmai napról
Iskolánk ezúttal is kb. 21 fős csapattal vett részt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karának ingyenes, egész napos szakmai programján 2024. november 9-én. Köszönjük a kedves fogadtatást, amelyet már a kertben Dr. Hornyánszky Gábor dékánhelyettes úr és egykori diákunk, Benczes Zefirosz biztosítottak, aki szintén elkötelezetten tevékenykedik az egyetemen.
Diákjaink nagy érdeklődéssel és lelkesedéssel vettek részt az általuk választott programokon.
Ezúttal diákjainkat Dr. Sarkadiné Keszi Gabriella biológiaszakos tanárnő kísérte el, támogatta a szombati napi rendezvényen. Ezúton is köszönjük, hogy a diákokkal együtt látogatta az előadásokat.
Köszönjük a VeBio Csoportnak a részvételi lehetőséget és a szakmai napok szervezését!
Szerző: Dr. Jarosievitz Beáta
2024.11.16.: A Magyar Tudomány Ünnepe. CERN 70 az ELTE-én
A nemzetközi CERN kutatóintézet, a nagyenergiás fizika fellegvára alapításának 70. évfordulóját ünnepeltük az ELTE-n. Szombaton, 2024.11.16-án délután, iskolánkból 26 lelkes diák, 2 lelkes anyuka és két tanár vett részt az ELTE Fizikai és Csillagászati Intézet által szervezett színes, tudományos délutánon, a CERN70 születésnapi rendezvényén. A Gömb Aulában való találkozásunk után csoportunk először a Simonyi Károly által 1951-ben megépített első magyar magfizikai részecskegyorsítót, a 700 kV feszültséget előállító Van de Graaff-generátort tekintette meg.
Ezt követően csapatunk a regisztrációs jegyek meglétének köszönhetően több mindent is megnézhetett. Egyszerre 10 párhuzamos helyszínen zajlottak a programok, így mindenki egyénileg találta meg az ELTE folyosó-labirintusában az adott helyszínt.
Részt vettünk érdekes ismeretterjesztő előadásokon, kísérleti bemutatókon, laborlátogatásokon, virtuális látogatást tettünk a CERN-ben, élő videokonferencia segítségével, tudományos szabadulószobából kellett kiszabadulnunk, kiállítást, játékokat nézhettünk meg és beszélgethettünk a Wigner kutatóintézet kutatóival, és természetesen az ELTE oktatóival is.
Egy fantasztikus délutánt töltöttünk az ELTE falai között.
Ezúton is köszönjük az ELTE csapatának a szervezést, a lehetőséget, hogy az eseményen részt vehettünk.
Forrás: Újbuda TV YouTube csatornájáa
Dr. Jarosievitz Beáta és Dr. Sükösd Csaba
CERN70 – élményeim a programról diák szemmel
Szombaton először egy kozmikus müon detektorral kapcsolatos laborban voltunk. Magát a berendezést még a 2000-es évek előtt gyártották Magyarországon, hogy része legyen egy nagyobb rendszernek a CERN-ben. Ezt sokáig használták is, azonban valamikor a közelmúltba visszakerült Magyarországra ahol most diákok kapták meg a feladatot, hogy újra használható állapotba hozzák. Sajnos kutatási célokra már nem lehet vagy nem lesz érdemes használni viszont tanulási, bemutatási célokra még hasznos lenne és szerintem nagyon érdekes. Emellett meséltek nekünk, hogy hogyan használják a müonokat a bányászatban és az értékes kőzetek megtalálásában. A két előadás között a fő terem előtti részen lévő standokat néztük végig ahol szívesen meséltek nekünk és mutatták be a CERN ütköztető ALICE részét, az elektronsokszorozókat és, hogy hogyan járulnak hozzá a debreceni diákok és a tanárok a detektorok pontosságához.
A második előadásunk a 3D-s vizualizáció volt. Itt meséltek nekünk a Hubble űrteleszkópról, az univerzum múltjáról majd várható jövőjéről és a különböző 3D-s technikákról amiből az egyik legmodernebbet meg is tapasztalhattunk. 2 projektor összesen 120 képkockát vetített elénk másodpercenként egy vászonra amiből 60 volt az egyik és 60 a másik perspektíva. A szemüvegek pedig a projektorokkal összehangoltan sötétítették le az egyik majd a másik lencsét, így előidézve a 3D-s hatást.
Összességében nagyon élvezetesnek és érdekesnek találtam az egész rendezvényt és örültem, hogy részt tudtam venni rajta.
Szerző: Czufer András Csaba 9A osztályos tanuló
2024.11.23.: Science Expo 2024
A Tudományos Expon 3 napig ingyenes programokon vehettek részt az érdeklődők, a Szépművészeti Múzeumban. A rendezvény kiemelt célja volt, hogy közérthetően, látványosan és széles közönségnek mutassa be a magyar tudomány, kutatás és tehetséggondozás kiemelkedő eredményeit. Az Expo négy nagy témakörön keresztül (matematika: hálózatok; fizika: mesterséges intelligencia, űrkutatás, mérnöki szakterületek; kémia – energetika; biológia: orvostudományok) nyújtott lehetőséget a tudományos ágazatok felfedezésére, emellett pedig rangos kutatók, illetve szaktekintélyek előadását lehetett meghallgatni.
Ezúton is köszönjük, hogy az iskolafórumban közzétett felhívásra egy motivált diákunk (Iványi Adrienn Emese 9B osztályos tanuló) részt vett a rendezvényen, és alább megosztotta velünk élményeit:
Élményeim a Science Expo – ról
A szombati, a Szépművészeti Múzeumban megrendezésre került Science Expón magyar kutatócsoportok és egyetemek mutatták be munkásságukat. Elsődleges célközönségük a gimnazista és főiskolás diákok voltak, de minden korosztály találhatott számára érdekes előadást. A múzeum előtt robotikai bemutatót lehetett megtekinteni. Érdekesnek találtam a „robotkutya” trükkjeit: előre- hátra lépkedett, egy alumínium dobozt ejtett le és vett fel, és a „nyakát” nyújtotta/húzta be. A fejlesztői örömmel mutatták meg a vezérlő egységét is.
Az épületbe belépve karszalagot kaptam, amivel beléphettem a múzeum expo számára kijelölt helyiségébe, a Román– csarnokba (Ld: https://www.szepmuveszeti.hu/kiallitasok/roman-csarnok/).
A látogatók minden standnál más és más tematikában nézhettek meg bemutatókat. Nekem leginkább a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány standja nyerte el a tetszésemet, de képviseltette itt magát többek között a Bay Zoltán Kutatóközpont, az Óbudai Egyetem és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont is.
Krausz Ferenc előadása alatt egy gombostűt sem lehetett leejteni a nézőtéren. A Nobel-díjas tudós nagy lelkesedéssel és elhivatottsággal beszélt a munkásságáról. A célközönsége neki is elsősorban a fiatalabb, („junior”, ahogyan ő fogalmazott) korosztály volt, de minden érdeklődő kérdésére szívesen válaszolt az előadás után. Miután lelépett a színpadról, valósággal megrohamozták az aláírást és közös képet kérők. A híres fizikus szívesen fotózkodott és adott autogramot közönségének.
Szerintem érdemes volt elmenni a Science Expóra, mert sok érdekes dologról hallottam a háromdimenziós nyomtatással készült protézisektől kezdve a permetező drónon át a mágikus tudományokig mindenről. Krausz Ferenc pedig nemcsak egy lelkes és intelligens fizikus, hanem egy nagyon közvetlen ember is.
Szerző: Iványi Adrienn Emese 9B osztályos tanuló
2025.05.23.: A Paksi Atomerőmű látogatása
A jelentkezési határidő lejárt: 2024.10.22. (19 óra)
PROGRAMTERVEZET
A szakmai látogatás napja: 2025. május 23. (péntek)
A találkozó, gyülekezés helyszíne: 06:40 – 06:55 között
Budapest XIV. Kerületi Teleki Blanka Gimnázium előtti parkoló
A busz kiállásának ideje: 06:45
Tervezett indulás ideje: 7:00
(Amennyiben valaki késik, kérem Teams-en azonnal kérem jelezze. Nagy valószínűséggel a késő diák itthon marad, mivel a busz nem tudja megvárni, a program nagyon feszes és kötött)
A tervek szerint, ha 07:00 indulunk Budapestről, 8.30-ra érünk Paksra.
A tervezett program:
8:30 – 10:00 Tájékoztató és Látogatóközpont megtekintése
10:00 – 11:30 Üzemi terület bejárása vezetéssel
11:30 – 12:15 Ebéd az erőmű éttermében
12:30 – 14:00 Karbantartó és Gyakorló Központ (valós méretű reaktorelemek)
14:00 – 15:45 Atomenergetikai Múzeum megtekintése
16:00 – indulás Budapestre
Tervezett hazaérkezés ideje: 17 – 18 óra
2025.06.06.: A Semilab Zrt. kutatás-fejlesztési központ látogatása
Jelentkezési határidő az alábbi online: 2025.05.01. (19 óra)
Szervező: Dr. Jarosievitz Beáta