
Június 3-án nagy tisztelettel köszöntöttük iskolánkban, az MTA ALUMNI program keretében, előadónkat, Dr. Varga Dezső osztályvezető, fizikus, tudományos főmunkatárs urat, aki a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont, Nagyenergiás Fizikai Osztályáról érkezett.
Ezúton is köszönjük, hogy elfogadta meghívásunkat és ellátogatott iskolánkba.
Ezúttal ezt az előadást csak a 10 B osztály hallgatta, élvezte az iskola Fizika előadójában.
Mivel iskolánk már 2022 júniusa óta részt vesz az MTA ALUMNI programban, ezúttal csak az ALUMNI program kiemelt céljai kerültek megemlítésre, mint például diákok segítése abban, hogy képesek legyenek a hiteles információkat megkülönböztetni az áltudományos hírektől, a diákok motiválása, a természettudományos tárgyak népszerűsítése, megszerettetése, a tehetséggondozás.
A továbbiakban egy kicsit részletesebben is megismerhettük az előadót.


Dr. Varga Dezső osztályvezető, főmunkatárs úr már diákként részt vett a KÖMAL feladatmegoldó versenyein, majd ezt követően az OKTV versenyen első helyezett volt 1994-ben és 1995-ben a III. kategóriában. Az ausztráliai Canberra-ban rendezett Nemzetközi Fizikai Diákolimpián aranyérmet szerzett 1995-ben. Egyetemi tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte, tagja volt az Eötvös Collegiumnak. 2004-ben fizikusi doktori címet szerzett az ELTE-n.
Kutatómunkáját főleg az alábbi szakterületeken végzi: Lágy hadronikus kölcsönhatások kísérleti vizsgálata, valamint gáztöltésű detektorok fejlesztése nagyenergiás fizikai kísérletekhez.
2013-tól az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársa, ennek köszönhetően részt vett a Wigner Kutatóközpont és a CERN Alice detektorának kutatási együttműködésében, sokszor tartott előadást a CERNi nyári tanártovábbképzéseken.
Dr. Varga Dezső osztályvezető, úr 2013-ban az MTA „Lendület” ösztöndíjában részesült, és a Lendület Innovatív Detektorfejlesztő Kutatócsoportjának vezetője lett. Az általa vezetett csoport kutatási témája: Új típusú, gáztöltésű részecskedetektorok fejlesztése.
Munkásságáért a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést kapta.
Dr. Varga Dezső eddig elért eredményeihez ezúton is gratulálunk.


A továbbiakban a Részecskefizika: az anyag legkisebb alkotórészei titkainak megismerésébe vetettük be magunkat.
Az előadás első felében az anyag építő elemeit elevenítettük föl, mint pl. atommag, elektronok, majd megismertük a további építőköveket, amit már kvarkoknak, leptonoknak neveznek.
Az új elemek megismerése előtt az atommag felfedezése lett megemlítve, a Rutherford féle szórási kísérlet, az elemi részecskék felfedezése.
Ezt követően a STANDARD MODELL bevezetésével ismerkedtek meg a diákok. A 6*6 os táblára tekintve új fogalmak kerültek bevezetésre, mint például a neutrinó, kvarkok, tau leptonok stb.
Az előadás további részében a diákokat a kvantummechanika és a kvantum-mező elmélet alapjaiba vezette be az előadó.
A diákoknak sikerült alapvető információkat szerezni a CERN-ben folyó jelenlegi kutatásokról. Még egyszer köszönjük Dr. Varga Dezső osztályvezető úrnak, hogy ellátogatott iskolánkba, és megtisztelt jelenlétével, előadásával pedig lenyűgözött.
Lásd előadás
Szerző, szervező: Dr. Jarosievitz Beáta