Nagy tisztelettel köszöntöttük iskolánkban, az MTA ALUMNI program keretében, előadónkat, Dr. Borbély Venczel fizikust, kutatót, középiskolai fizikatanár urat, aki már többször volt vendégünk, hiszen nagyon szívesen jön iskolánkba.
Ezúton is nagyon köszönjük, hogy a kutatási és oktatási feladatai mellett vállalta, hogy iskolánkban is előad, kísérletezik.
Iskolánk 2022 óta részt vesz az MTA ALUMNI programban, ezúton is köszönjük a program elindulását, amelynek egyik célja a diákok segítése abban, hogy képesek legyenek felismerni és megkülönböztetni a hiteles információkat az egyre gyorsabban terjedő áltudományos hírektől, valamint felhívja a diákok figyelmét a kutatói pályára, népszerűsítse a kicsit kevésbé kedvelt természettudományos tárgyakat.
A díszteremben ezúttal sokkal családiasabb volt a légkör, hiszen az előadást főleg az emelt szintű előkészítőre járó diákoknak szerveztem, így csak kb. 25 -30 érdeklődő vett részt az előadáson.
Az előadó bemutatásából megtudtuk, hogy Dr. Borbély Venczel már 2000 óta folyamatosan bizonyítja az oktatás iránti elkötelezettségét.
Kutatóként a BME Fizika Tanszék Holográfia csoportjában dolgozott 2014-ig. Részt vett különböző holografikus módszerek kidolgozásában (kéthullámhosszas holografikus interferometria, digitális holografikus interferometria fejlesztésében) és a Lézer Sólyomszem holografikus mérőkamera fejlesztésében. PhD értekezését is e témában írta. Munkáját a Technoorg Linda Kft.-nél folytatja. A szentendrei Ferences Gimnáziumban tanított 17 tanévet, jelenleg a váci Piarista Gimnázium és Kollégium fizika szakos mestertanára, közoktatási szakértője, szakkörvezető tanára. Oktatása során mindig fontosnak tartotta, hogy tantárgyát közel vigye a hallgatósághoz, a fizikát népszerűsítse. Innovatív, közvetlen személyiség: néptánccsoport tagja, de szívesen próbál ki új oktatási módszereket (pl. kooperatív tanulás), és modern elektronikus eszközöket (myDAQ, Arduino). Kollégáit megelőzve, elsők között használt web2-es felületeket, digitális tesztet, és digitális oktatási anyagokat készített és osztott meg diákjaival. Az utóbbi 10 évben heti rendszerességgel tart az érdeklődő diákok számára fizika szakköröket, ahol a Károly Iréneusz Fizikaversenyre, a Jedlik Ányos Fizikaversenyre és a Szilárd Leó Fizikaversenyre készíti föl diákjait. Sikeres diákjaival a myDAQ pályázaton, 2019-ben 3. díjat nyertek.
Díjai közül az egyik kiemelkedőt külön is említeném: a 2018. évi Magyar Science on Stage Fesztiválon bemutatott kiemelkedő színvonalú projektjéért fődíjat kapott. A fődíj nyerteseként iskoláját a 2019. évi nemzetközi Science on Stage Fesztiválon képviselhette a portugáliai Cascais-ban. Örömmel hallottuk, hogy a tanár úr munkáját 2024-ben Sulinetwork-díjjal ismerték el. Ezúton is gratulálunk az eddig elért sikerekhez!
Dr. Borbély Venczel tanár úr előadása az optika témakörébe esett, ezért főleg sötétített teremben zajlott, így a videofelvétel nem adja vissza a szabad szemmel látott kísérleteken megfigyelt jelenségeket.
Az előadás nagyon izgalmas volt, láthattuk a lézer fénysugarának lencséken kialakult megtörését, megfigyelhettük az interferencia létrejöttét, valamint a diffrakció jelenségét résen, lyukon és rácson.
Diffrakciós kísérletek egyszerű, olcsón megvásárolható eszközök segítségével kerültek bemutatásra lásd még: https://borbelyvenczel.webnode.hu/sajat-cuccok/optika/diffrakcio/
Az előadásban nagyon lenyűgöző volt a polarizáció jelenségének a megfigyelése cukros víz esetében, különböző szemüvegek használatával. Lásd bővebben: https://borbelyvenczel.webnode.hu/sajat-cuccok/optika/polarizacio/
Összességében a diákok nagyon sokat tanultak az előadásból, megismerték a teljes visszaverődésre alapozott automata esőérzékelő működését is.
Nagyon szépen köszönjük ezúton is ezt az izgalmas előadást.
Lásd videó
Szerző, szervező: Dr. Jarosievitz Beáta