Nagy tisztelettel köszöntöttük iskolánkban az MTA ALUMNI program keretében előadóinkat, Dr. Domokos Gábor professzor urat, a Gömböc felfedezőjét és tanítványait: Regős Krisztinát és Almádi Gergőt, akik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről a BME Morfológia és Geometriai Modellezés Tanszék és HUN-REN-BME Morfodinamika Kutatócsoportból érkeztek. Ezúton is hálásan köszönjük, hogy elfogadták meghívásunkat.
Iskolánk 2022 óta részt vesz az MTA ALUMNI programban, ezúton is köszönjük a program elindulását.
Mivel a program már ismerős, az eseményt levezető diák csak néhány mondatban ismertette az MTA ALUMNI programot. A program fő céljai: motiváció, tehetséggondozás, ismeretterjesztés, a fizika, a tudomány népszerűsítése.
A díszterem ezúttal is zsúfolásig megtelt, több mint 120 fő vett részt az előadáson. Az előadók köszöntése után a professzor úr és tanítványainak szakmai bemutatása következett.
Dr. Domokos Gábor professzor úr magyar építészmérnök, alkalmazott matematikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A professzor úr egyetemi tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán végezte, itt mérnöki diplomát szerzett, majd 1989-től az egyetem Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszékén tanársegédi állást, 1990-től adjunktusi kinevezést kapott. 1994-től egyetemi docensként dolgozott, majd 1996-ban habilitált. Ezt követően kapta meg az egyetemi tanári megbízását.
1995 és 1998 között az Építészmérnöki Kar tudományos dékánhelyettese volt, de ez alatt az idő alatt sem mellőzte a kutatást. Ezt Széchenyi professzori ösztöndíjjal is támogatták. Magyarországi állása mellett a Cornell Egyetem vendégprofesszora volt, dolgozott a Bécsi Műszaki Egyetemen, a cambridge-i Peterhouse College-ban. A cambridge-i Trinity College vendégprofesszora is volt, 2010-től az MTA rendes tagja.
Nagy nemzetközi visszhangot keltett elmélete és ebből megalkotott szerkezete a Gömböc, amely Vlagyimir Igorevics Arnold orosz matematikus egyik sejtését igazolta.
Munkáját több díjjal is elismerték. 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét vehette át.
Tisztelettel gratulálunk Dr. Domokos Gábor professzor úrnak az eddigi szakmai sikereiért, és a diákjaival elért eredményeihez.
Szeretettel köszöntöttük körünkben az Építészmérnöki Karról Almádi Gergőt, aki a 2022-es év Pro Progressio Alapítvány Tudományos Diákkör egyik díjazottja; valamint témavezetőjét, Regős Krisztina doktoranduszt, akik a professzor úr tanítványaiként remélhetőleg tovább viszik a stafétát a kutatásban és az oktatásban.
Krisztina, 2019-ben Strommer Gyula Ösztöndíjat kapott, 2021-ben a BME Építészmérnöki Karán az év hallgatója lett és ugyanebben az évben Gábor Dénes Tudományos Diákköri Ösztöndíjban részesült, a maga 24 évével már akkor annyi publikációval rendelkezett, amennyi a doktorihoz szükséges.
Krisztina több tucatnyi matematikai versennyel a háta mögött, Szegedről érkezett a budapesti egyetemre. Mivel a matek és a fizika mellett a művészetek is érdekelték, úgy érezte, az építészkar a neki való. Másodévben mégis megingott e hitében, ezért felvételizett az orvosira is – fel is vették, – mert úgy érezte, valami hiányzik, és olyan dologra van szüksége, ami „lefoglalja a teljes kapacitását”. Aztán még mielőtt tényleg pályát váltott volna, szerencsére beült Domokos Gábor professzor úr Szilárdságtan előadására.
A bemutatást követően a professzor úr és tanítványai lelkesen vezettek be „A diszkrét gömböc nyomában”, rejtelmeibe.
Krisztina előadásában a Gömböcről: az első ismert homogén test, melynek egy stabil és egy instabil, azaz összesen két egyensúlyi pontja van. Annak stabil és instabil állapotáról beszélt, továbbá felhívta a figyelmet a poliéderek egyensúlyi helyzetére; bemutatta a poliédereket és azok egyensúlyi helyzeteit.
Az előadás során megismertük azokat az alapfogalmakat, amelyek szükségessé váltak a Gömböc létrejöttéhez.
Krisztina ismertette a poliéderek egyenletes tömegoszlásának problematikáját, bemutatta a Steinitz tétel gyakorlatban való alkalmazását. Az előadásban betekintést nyertünk a monostatikus tetraéder konstrukcióba, megismertük a teraéderek egyensúlyának problémáit.
Krisztina után Almádi Gergő előadását hallhattuk. Gergő előadása szorosan kapcsolódott a cikkéhez, amely a tetraéder egyensúlyaival foglalkozik. Társszerzői: Robert Dawson a kanadai Saint Mary University professzora, Domokos Gábor a BME egyetemi tanára, és Regős Krisztina a BME másodéves doktorandusz hallgatója.
Előadásából megtudtuk, hogy az inhomogén, azaz tetszőleges tömegeloszlású tetraéderek között sem létezik Gömböc jellegű, vagyis mono-monostatikus test. Bármilyen meglepő, ez eddig nem volt ismert, de cikke mutat azonban mono-monostatikus pentaédert (5 lapú, 5 csúcsú testet). Forrás: https://www.bme.hu/hirek/20230925/BMEs_szerzok_cikke_a_Mathematical_Intelligencer_ben
Végezetül feltett kérdésünkre is választ kaptunk: miért kell egyáltalán a Gömböc kutatásával foglalkozni.
A kutatás gyakorlati hasznára a professzor úr adott egy összefoglaló választ, amely szerint a Gömböccel végzett kutatás a Marson levő kavicsok eredetére is választ ad, továbbá arra, hogy volt-e víz a Marson, tehát az űrkutatásban is nagyon sok előnye, haszna van.
Ezúton is nagyon szépen köszönjük az előadás!
Szerző, szervező: Dr. Jarosievitz Beáta